Wacław kulczykowski
Nauka, popularyzacja i edukacja
2024
Styczeń
17 stycznia – Rozpocząłem rok od wyróżnienia Nagrody im. prof. Tadeusza Dmochowskiego za „wyjątkowe zaangażowanie w działania na rzecz studenckiego ruchu naukowego i promowanie nauki w innowacyjny sposób”.
Luty
20 lutego – Przeprowadziłem warsztaty dla licealistów z Rumi i Człuchowa na temat gier komputerowych jako narzędzia edukacyjnego i popularyzacji historii.
24 lutego – Współorganizowałem międzynarodową konferencję naukową „Games of War” na Wydziale Historycznym UG.
29 lutego – Otrzymałem wyróżnienie „Nauczyciela Roku” im. Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza.
Marzec
12–13 marca – Podczas Dni Otwartych Uniwersytetu Gdańskiego zaprezentowałem założenia nowego kierunku studiów „Projektowanie gier historycznych”. Przeprowadziłem również warsztaty z historycznymi grami komputerowymi.
Kwiecień i maj
9–22 kwietnia – Uczestniczyłem w szkoleniu „Metoda problemowa i jej zastosowanie w procesie kształcenia”.
25 maja – Zorganizowałem zajęcia dla studentów na temat historycznych gier fabularnych w pubie Mefisto w Gdyni.
Czerwiec
3 czerwca – Rozmawiałem o historycznych grach komputerowych z redaktorem Mateuszem Witczakiem podczas CD Action EXPO w Atlas Arenie w Łodzi.
6 czerwca – Wziąłem udział w warsztatach „Gamifikacja – projektowanie zgamifikowanego kursu akademickiego”.
13 czerwca – Wygłosiłem wykład „Historyczne gry komputerowe w edukacji i popularyzacji nauki” podczas Międzynarodowego Tygodnia Archiwów w historycznej Sali BHP w Gdańsku.
19 czerwca – Wspierałem merytorycznie studenckie wydarzenie „Fajka i filiżanka – historia używek w życiu codziennym”.
25 czerwca – Uczestniczyłem w szkoleniu „Komunikacja naukowa i praca z mediami”.
Lipiec i sierpień
Lipiec – Opiniowałem referaty jako członek komitetu naukowego konferencji CoperniConf w ramach Festiwalu Gier i Fantastyki Copernicon.
10 sierpnia – Współorganizowałem wydarzenie „Im mniej wiem, tym lepiej śpię – dyskusja o katastrofach i fatalnych skutkach lekceważenia nauki” w Ośrodku Pracy Twórczej IBW PAN nad jeziorem Wdzydze.
Wrzesień
12–13 września – Wystąpiłem na konferencji „Digital Public History in a Divided World” w Belfaście z referatem: „From archaeological video games to historical game design classes – how we do it at the University of Gdańsk”.
16–20 września – Przeprowadziłem 7 warsztatów archeologiczno-historycznych w ramach projektu „Zdolni z Pomorza 2.0”.
24 września – Wygłosiłem wykład inauguracyjny „Jak gry uczą historii?” na Lubichowskim Uniwersytecie Złotego Wieku.
Październik
1 października – Oficjalnie ruszył koordynowany przeze mnie nowy kierunek „Projektowanie gier historycznych” na Wydziale Historycznym UG. Rekrutacja zakończyła się sukcesem – 5 osób na 1 miejsce!
12 października – Wygłosiłem dwa wykłady podczas Planszowej GDAreny w Polsat Plus Arena w Gdańsku: „Od archeologicznych gier komputerowych do projektowania gier historycznych” oraz „Między grą a historią”.
25 października – Dyskutowałem o „Historycznych grach komputerowych jako narzędziu edukacyjnym” podczas Poznań Game Arena 2024 z redaktorem Mateuszem Witczakiem.
Listopad
5, 12 i 19 listopada – Wygłosiłem cykl wykładów archeologiczno-historycznych dla Gdańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
7 listopada – Mój projekt „Multimedialne studio na Historycznym” wygrał finansowanie w Akademickim Budżecie Obywatelskim.
20 listopada – Wygłosiłem wykład online „Historyczne gry w popularyzacji nauki” na zaproszenie Centrum Popularyzacji Nauki Politechniki Śląskiej.
22 listopada – Przedstawiłem referat „Od archeologicznych gier komputerowych do projektowania gier historycznych – jak to robimy na Uniwersytecie Gdańskim?” podczas konferencji „Dzień Jakości FarU” w Bibliotece Uniwersytetu Gdańskiego.
28 listopada – Poprowadziłem warsztat „Let’s play! – A Few Words on How to Promote Research and Teach History through Games Effectively” w formule „Board Room Discussion” podczas międzynarodowej konferencji OEB w Berlinie.
Grudzień
2 i 4 grudnia – Uczestniczyłem w szkoleniach „Jak wykorzystać myślenie projektowe na zajęciach ze studentami?” oraz „Empatia i profesjonalizm w pracy ze studiującymi”.
7–9 grudnia – Zakończyłem rok na 8. Śląskim Festiwalu Nauki w Katowicach, biorąc udział w debacie i wykładach o przyszłości historycznych gier w nauce.